2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Okružno Iz Fizike 2011

Efimova
post Mar 15 2011, 06:29 PM
Post #21





Group: Članovi
Joined: 25-February 08
Member No.: 917
Status: Učenik MGa
Škola/Razred: 3.b



Hvala! za peti mi je sad jasno, samo taj sa kondenzatorima.. sad.gif
Ja sam razmišljala ovako:
Zbog kretanja, deluje Lorencova sila na elektrončiće i prebacuje ih sa jednog na drugi kraj štapa (tj. mi gledamo kao da su to pozitivna naelektrisanjca koja idu u suprotnom smeru) ali onda naiđu na kondenzator! Šta će da urade? Lepe se za jednu pločicu, ali kako se stvaraju na drugoj? juče mi je drug rekao da to u stvari gledam kao na dva štapa, pa sa one druge strane kondenzatora (C3) dešava se to isto i onda se tačno naelečtrišu pločice, i onda se elektroni ''šire'' po celom kolu...ali ono što mene tu zbunjuje jeste gde staviti izvor? i kol'ko ih onda ima? msm izvora?

i još jedna stvar, ako bi mogao neko da mi objasni: načelno mi sa kondenzatorima nije jasno, kada dođe naelektrisanje sa pozitivnog dela izvora na jednu pločicu, jel se ona druga u stv naelektriše tako što se struja kreće od nje ka negativnom polu izvora, i onda tu ostanu negativne čestice? msm na njoj? ja sam godinama živela u ubeđenju da se oni negativni stvore jer ih privuku oni pozitivni sa druge ploče kondenzatora, kao ono sa kuglicama kad smo radili potencijal, ali onda mi je profesorka rekla da to nema uopšte veze i ne gledam što su te ploče blizu, a mene je to zbunilo. šta je od ova dva tačno?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
rakula93
post Mar 15 2011, 07:37 PM
Post #22





Group: Članovi
Joined: 18-June 09
Member No.: 1.175
Status: Učenik MGa
Ime i prezime: Marko Rakic
Škola/Razred: MG IIId



E iskreno, mrzelo me da citam ovaj drugi deo posta smile.gif
Nemoj toliko u detalje da gledas.. Imas formulu za EMS, kad se menja povrsina konture E=Blv. Posto se jedna kontura smanjuje, a druga povecava, u jednoj ce se indukovati pozitivna, a u drugom negativna EMS. Napises jednacine za kola (za napon) i ZOE(q1+q2=q3 cini mi se) i to ti je to. Nema elektroncica i slicnih gluposti smile.gif

This post has been edited by rakula93: Mar 15 2011, 07:38 PM


--------------------
Uuuu boli me kita,
da budem k'o marioneta, i da budem k'o stafeta,
da me tamo neko cima, da me 'vamo neko seta,
boli me kita, ma boli me kita ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
SBS
post Mar 16 2011, 01:28 AM
Post #23



Group Icon

Group: Moderatori
Joined: 25-April 08
Member No.: 1.043
Status: Van MGa



QUOTE
Важне напомене

Због непрецизности текста у задатку 5 (трећи разред) биће призната решења са произвољним геометријским фактором. Републичка комисија ће прегледати овај задатак код свих ученика и исправити бодовање, ако није учињено у сагласности са наведеним. Извињавамо се на наведеној непрецизности 


Sa sajta DFSa


--------------------
зашто цитирати песму, кад једноставно можеш рећи своје мишљење: " Не волим кнедле са шљивама"!!!


Now i wanna sniff some glue!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Morena =)
post Mar 16 2011, 05:48 PM
Post #24





Group: Članovi
Joined: 6-December 10
Member No.: 1.307
Status: Van MGa



Ne prođe ni jedna godina da oni nešto ne u-s-e-r-u mad.gif


--------------------
Toliko je bilo u životu stvari kojih smo se bojali, a nije trebalo - trebalo je živeti. (Ivo Andrić)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members: