Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Математичка гимназија настала по Руском, шатро

Karlito
post Oct 11 2009, 06:25 AM
Post #1





Group: Članovi
Joined: 10-October 09
Member No.: 1.189
Status: Van MGa
Škola/Razred: Saobracajni fakultet, apsolvent



Вероватно сте чули од многих професора како је Математичка гимназија настала по моделу неких елитних школа у Русији. Та превара није толико тешка колико да ће вас угледне образовне институције на којима се школујете учинити богатим, угледним успешним и срећним, и да је то трње којим се иде до звезда, али свакако спада међу тежим.

У Русији за обичне смртнике основна школа се уписује са 7 година и траје 3 године. Након тога је гимназија која траје 7 година, са тим да не постоји општа гимназија, већ само математичка, техничка, медицинска... То се навршава са 17 година, и са 18-19 година уз одговарајућу доспецијализацију ви можете бити потпуно радно способни. Факултети се уписују са 17 година, и уколико их завршавате у року са 22 године сте факултетски образовани и за струку спремни. Уколико не одете на последипломске студије, следује вам војска, која је само годину дана у односу на остале који имају 2 године војни рок. Ако одете на последипломске студије, ослобађате се војске, и са 24 године сте, мастер.

Даље, ја сам конкретно био гост Уралског државног универзитета железничког саобраћаја, који је тек 2007. добио аутономију као 9. Универзитет железничког саобраћаја у Русији. Они у својим кабинетима имају делове локомотива, лаборатотије за кочнице, цела локомотива са свим уређајима у учионици, веома јасне и сликовите паное са објашњењима, моделе железница где даљински управљаш локомотивом, симулаторе вожње... На факултет (опет за разлику од наших, где би могао и тенковске гранате да унесеш) се не може ући без чип картице и посебних одобрења. Студентски стандард домова је пристојан, а храна добра.

Телекомуникациони диспечер, који контролише саобраћај на 700км пруге, након завршене смене има теретану, ђакузи, водену масажу, само диспечерима одређене психотерапеуте и физиотерапеуте... Плата је тајна. Руски возови су чисти, удобни, одлично звучно изоловани, са вакуум тоалетима и прикључцима за лаптопове и мобилне телефоне и не касне.
Били су присутни тада и студенти из Омска који су ми представљали њихово учешће у испитивању опреме за возове великих брзина!

Замислите како тек изгледа њихова елитна Математичка гимназија, или пак неки факултет астрономије!

Има ли смисла поредити их са било којим образовним установама у Србији? Осим тога Руси уопште нису склони сујети и зависти, умеју радити заједно, и поштовати једни друге. Чак (супротно од наших женских), Рускиња ти неће сметати зато што си пришао њеној другарици, а не њој!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
LoshMeeBre
post Oct 12 2009, 09:36 AM
Post #2


Neko mudo


Group: Članovi
Joined: 28-January 06
From: MunZe
Member No.: 3
Status: Bivši učenik MGa
Ime i prezime: Milos Vucenovic
Škola/Razred: Student ETFa



Ja to nikad nisam cuo ohmy.gif Mislim to da je MG nastao po ugledu na Ruske elitne skole.. Verovatno su odustali od te price, tad ionako nije bila toliko popularna Rusija, a jos nam je i Albijanic predavac u skoli biggrin.gif

Elem, hteoh reci, apsolutno si upravu, nema smisla porediti ruske skole sa nasim. Ali voleo bih da tu negde stoji podatak koliki budzet Rusi, a koliki mi izdvajamo za obrazovanje.. Ne verujem da su skladni. Nije sve u novcu, naravno, treba ga i pametno utrositi.

Ne znam kako je bilo kada si ti isao u MG, sve sto smo mi videli od nekog prakticnog rada su male labaratorije iz fizike i hemije + kabinet iz informatike gde smo uvezbavali programiranje i slicne stvari.. Za pare koje su utrosili za izgradnju dodatnih ucionica (koje su bile neophodne) i svecane sale (koja bas i nije toliko neophodna XD.gif) nisu ZAISTA mogli da unaprede nase prakticno obrazovanje. Npr, jedna ozbiljnija labaratorija iz fizike sa aparaturama kosta mnogo vise od prazne svecane sale sa laminatom.. A pride, kao i sve kod nas, skola tu nije imala potpuno otvorene ruke nego oni koji su joj budzet obezbedili..

Jednostavno, naravno da ne mozes uporedjivati nekada najvecu svetsku silu, koja je i posle raspada ostala u samom vrhu i nastavlja da jaca sa Srbijom, koja je nekad, u skolopu stare Jugoslavije bila pristojna drzava, a sad se krljamo sa banana republikama po zivotnom standardu..

This post has been edited by LoshMeeBre: Oct 12 2009, 09:38 AM


--------------------
user posted image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members: