[ Outline ] · Standard · Linear+

> ~struja~

Efimova
post Mar 22 2011, 08:07 PM
Post #1





Group: Članovi
Joined: 25-February 08
Member No.: 917
Status: Učenik MGa
Škola/Razred: 3.b



Dakle, volela bih da mi neko pomogne ako ga ne mrzi, imam par nedoumica iz fizike.

1) Kad čestice sa pozitivnog dela izvora dođu na jednu ploču kondenzatora, kako se negativne stvore na drugoj? Najlogičnije objašnjenje je da struja teče od te (druge)strane kondenzatora ka negativnom delu izvora, pa iz te ploče ''beže'' pozitivne čestice i tako na njoj ostaju negativne. Međutim, da li je moguće da u stvari one pozitivne čestice na jednoj ploči privlače negativne čestice iz provodnika tako da se one skupe na drugoj ploči? i šta onda radi izvor? U stvari, šta je od ova dva tačno?

2) Nije mi jasno kod oscilatornog kola...(LC) Kad je kondenzator napunjen i stavi se u kolo sa kalemom, s jedne njegove strane kreću plusići i usput sreću kalem. Onda kroz njega prolazi struja, pa se u njemu indukuje struja suprotnog smera. Mene zbunjuje što bi ta struja trebalo da vraća plusiće na pozitivnu ploču i tako bi išlo u beskonačnost. Naravno da to nije, ali mi nije jasno zašto. U knjizi piše da će se kondenzator bez problema isprazniti! I onda dalje bla, dalje kao razumem šta se dešava, ali ovo ne.

3) I kako gvozdeno jezgro prenosi fluks iz primarnog kalema u sekundarni? Kako može fluks da se prenosi?

Hvala unapred!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Efimova   ~struja~   Mar 22 2011, 08:07 PM
Leopold Blum   RE: ~struja~   Mar 22 2011, 09:21 PM
TatkoNaZmaja93   RE: ~struja~   Mar 23 2011, 10:29 PM
tesic   RE: ~struja~   Mar 23 2011, 10:33 PM
Kuzman   RE: ~struja~   Mar 24 2011, 03:37 PM
Efimova   RE: ~struja~   Mar 24 2011, 07:26 PM
rakula93   RE: ~struja~   Mar 24 2011, 08:49 PM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members: