Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Državno Iz Programiranja, Osnovne škole

Andrei
post May 17 2009, 07:35 PM
Post #1





Group: Članovi
Joined: 28-November 08
Member No.: 1.122
Status: Učenik MGa
Ime i prezime: Andrej Ivašković
Škola/Razred: VIIIb



Skoro sam se vratio u Beograd. Uz ove vrućine, ne znam kako li sam preživeo. smile.gif

Dakle, išlo nas je šestorica u II kategoriji (sedmi i osmi razred) zajedno sa Čabarkapom i Spalevićkom (razrednom). Od ove brojke treba izdvojiti nas četvoricu koji prolazimo dalje i trojicu koij smo osvojili III nagradu.

Zadaci, rešenja, test primeri, rezultati... ništa još nije okačeno na sajt DMS-a, ali je bilo izuzetno teško - najteže u prethodnih par godina. Takođe je uveden sistem automatskog pregledanja i uvedene su neke "inovacije". Međutim, pored svega toga, ne mogu da ne primetim par neregularnosti.

Kao prvo, nekolicina nas (barem desetoro) uočilo je grešku u trećem test primeru u trećem zadatku (priloženi test primer). Znam da vama to ništa ne znači, zadataka nema na netu, ali je problem u tome što su taj i slični primeri nepravilno ocenjeni.

Drugi problem koji sam uočio tiče se drugog zadatka. Na njemu sam dobio 0 poena, što nema logike: među test primerima koji se koriste pri ocenjivanju rada nalazi se i onaj priložen uz zadatak. Ja sam ga testirao i radio mi je tačno. Takođe, Petar Trifunović, koji je u početku takođe imao 0 poena, ali je, nakon žalbi, uspeo da dobije 50 (od 100) poena. Moj prigovor, nažalost, nije bio prihvaćen od strane komisije.

Treća stvar koja mi smeta je sama novina na državnom za osnovce. Smatram da je automatsko pregledanje bilo krajnje izlišno i samo otežalo stvari. Bilo bi bolje da su nas kontrolisali isto kao na okružnom: prozivaju nas, jednog po jednog, pa vidimo svoje greške. Ovako nismo znali na čemu smo grešili i smatram da je ovaj način pregledanja katastrofalan ukoliko ima grešaka u rešenjima.

Dve stvari koje me najviše nerviraju tiču se samog pregledanja zadataka. Meni uopšte nije jasno iz kog razloga je DMS odlučio da na SIO pošalje pet predstavnika I kategorije (peti i šesti razred). Na naše pitanje zašto njih šalju, pošto se na tom rangu takmičenja rade zadaci sa kakvim se oni nikada nisu susretali (nizovi), bilo nam je odgovoreno da ih šalju "da vide kako to izgleda". Samim tim je unapred eliminisana konkurencija nekim učesnicima II kategorije.

Takođe sam saznao da je naš izvorni kod bio MENJAN. Kao razlog je navedena bujica grešaka u formatiranju. OK, to je u redu, ali zašto su oni menjali kod bez našeg odobrenja i prisustva? Otkud ja da znam da li je meni neko čeprkao po kodu i samim tim promenio logiku rešenja? mad.gif

Šta vi mislite o ovome?

Nadam se da post nije predugačak.


--------------------
#include <stdio.h>
#define $ return
#define f printf
int _(int __,int ___,int ____){$(__<___)?_(___,__,____):(__==___)?(___+___)*__*___/(__+___)*____:(___==__-___+____-__+___-____)?__*____:(___==____)?____:_(___,__%___*____,____);}
int main (){f("%c%c",_(154,385,1),_(154,385,1)-_(18,30,1));$ 0;}
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
calamity
post May 17 2009, 08:02 PM
Post #2





Group: Članovi
Joined: 4-April 07
From: Cambridge, MA, USA
Member No.: 491
Status: Van MGa
Škola/Razred: MIT junior, RAF alumna, Grobarska alumna



@prva stvar
To je trebalo da razjasnite s komisijom.
@druga stvar
Ne znam sta da ti kazem. Greske su moguce... sto ih ne opravdava.
@treca stvar
Ne, kod automatskog pregledavanja je mnogo manja mogucnost za manipulacije + je nemerljivo brze + navikni se, tako je i u srednjoj
@cetvrta stvar
Da, iskustvo je jako bitno na takmicenju tako da je OK da posalju neke predstavnike te kategorije. Drugi faktor je i njihova motivacija. Koliko ucenika ide iz II kategorije?
@peta stvar
Ti drugi put formatiraj input i output kako treba smile.gif Jednostavno, to moras da znas da uradis, u srednjoj skoli ti niko nece tolerisati takve greske nego ces da imas nulu ko vrata pa se ceskaj. Tako je i kod nas i na IOI. U principu, to je za vase dobro smile.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Andrei
post May 17 2009, 08:35 PM
Post #3





Group: Članovi
Joined: 28-November 08
Member No.: 1.122
Status: Učenik MGa
Ime i prezime: Andrej Ivašković
Škola/Razred: VIIIb



QUOTE(calamity @ May 17 2009, 08:02 PM)
@prva stvar
To je trebalo da razjasnite s komisijom.
@druga stvar
Ne znam sta da ti kazem. Greske su moguce... sto ih ne opravdava.
@treca stvar
Ne, kod automatskog pregledavanja je mnogo manja mogucnost za manipulacije + je nemerljivo brze + navikni se, tako je i u srednjoj
@cetvrta stvar
Da, iskustvo je jako bitno na takmicenju tako da je OK da posalju neke predstavnike te kategorije. Drugi faktor je i njihova motivacija. Koliko ucenika ide iz II kategorije?
@peta stvar
Ti drugi put formatiraj input i output kako treba smile.gif Jednostavno, to moras da znas da uradis, u srednjoj skoli ti niko nece tolerisati takve greske nego ces da imas nulu ko vrata pa se ceskaj. Tako je i kod nas i na IOI. U principu, to je za vase dobro smile.gif
*


Prvo, hvala na brzom odgovoru.

1: Pokušali smo, mada ne priznaju grešku. Malo je verovatno da je nas nekolicina koji smo uopšte radili taj zadatak (i proverili na papiru, zadatak je bio takvog tipa) pogrešila.
2: Nisam siguran šta ovde da kažem... Nakon završetka takmičenja smo pričali o postupku i isto nam je rešenje... Naravno, više ni ne brinem toliko...
3: Tačno je to, mada je to novina za nas osnovce... Pošto nemamo mnogo iskustva sa tim, normalno je da se većina nas nije snašla. Postoje prednosti ovoga, ali je najveći problem taj broj grešaka u trećem zadatku.
4: U redu je, slažem se, mogu oni da idu na SIO, ali čisto sumnjam da bi se snašli i skrpili bar koji bod... Nije da potcenjujem njihove sposobnosti, ali njihovi zadaci nisu bili ni blizu nivoa naših... OK je iskustvo, ali oduzima mesta ostalim učesnicima. Neki su čak predlagali da se šalje prvih deset, radi popularizacije programiranja (iz nekog razloga me to podseća na politiku DFS-a).
5: Što se tiče promene koda, najviše me brine taj drugi zadatak, a treći su skoro svi izgrešili u formatiranju... Kao što rekoh, ovo je novina. Znamo sada gde ne treba da grešimo, ali, ukoliko su već priznavali neformatiran ulaz (prva linija n i m), zašto su to radili bez nas? Pomenu manipulacije - ovde bi mogle da postoje. Sve može da bude dobronamerno, ali tada postoje rizici.

Mada, pošto mi je ovo prva godina takmičenja iz informatike, možda mnogo tražim. smile.gif


--------------------
#include <stdio.h>
#define $ return
#define f printf
int _(int __,int ___,int ____){$(__<___)?_(___,__,____):(__==___)?(___+___)*__*___/(__+___)*____:(___==__-___+____-__+___-____)?__*____:(___==____)?____:_(___,__%___*____,____);}
int main (){f("%c%c",_(154,385,1),_(154,385,1)-_(18,30,1));$ 0;}
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
calamity
post May 17 2009, 08:41 PM
Post #4





Group: Članovi
Joined: 4-April 07
From: Cambridge, MA, USA
Member No.: 491
Status: Van MGa
Škola/Razred: MIT junior, RAF alumna, Grobarska alumna



@ 1.
Sujeta je gadna stvar... Naravno, ako ste u pravu smile.gif
@ 3.
Pitacu brata, i on je isao, samo da stigne kuci smile.gif Daleko je NS smile.gif
@ 4.
Opet, koliko prvih vas prolazi? Realno, ako su pustili vas 20, njih 5-6 nece smetati niti je mnogo verovatno da je neko ko je bio 25. na republickom ozbiljan kandidat za JBOI. Recimo u srednjim skolama ide dosta ljudi iz B kategorije. Realno gledano, dobar deo njih nece uraditi nista, ali je OK da i oni idu. Naravno, ne treba preterivati. DFS necu da komentarisem, da ne padnem u vatru smile.gif
@5.
Jeste, moze da dodje do manipulacija. Isto i u srednjoj oni imaju tvoj kod, kako mozes da znas da ga ne menjaju tebi iza ledja? smile.gif Verovatno ce kasnije da postoji praksa da se kod ne menja ni pod tackom razno posle takmicenja, samo treba malo dok se takmicari uhodaju. Jednostavno, moras da im verujes na rec smile.gif

QUOTE
Mada, pošto mi je ovo prva godina takmičenja iz informatike, možda mnogo tražim. smile.gif

Iz informatike ili ne... neregularnosti se desavaju, sad je samo problem kako ces da ih prihvatis. Ako te ne mrzi, kad uocis nesto bas krupno, cimaj se i do ministarstva i dokle hoces, ali posto ce te verovatno mrzeti, malo ces da hejtujes po forumima i iskuliras wink.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
username
post May 17 2009, 10:08 PM
Post #5





Group: Članovi
Joined: 29-September 07
Member No.: 684
Status: Bivši učenik MGa



jel zna neko gde mogu da vidim rezultate (za osnovnu skolu)? na sajtu dms-a ih jos nema
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Andrei
post May 18 2009, 03:52 PM
Post #6





Group: Članovi
Joined: 28-November 08
Member No.: 1.122
Status: Učenik MGa
Ime i prezime: Andrej Ivašković
Škola/Razred: VIIIb



QUOTE
jel zna neko gde mogu da vidim rezultate (za osnovnu skolu)? na sajtu dms-a ih jos nema

Niko nije imao 300 poena, jedan je imao 260 - to znači, prve nagrade su pripale takmičarima iz Jovine gimnazije.

Rezultata nema, ali sam skenirao zadatke. Nalaze se kao JPG-ovi dole u priloženim fajlovima jer nemam nijedan sajt za hostovanje slika.

Kao što verovatno možeš da primetiš, zadaci su gore sročeni nego ranijih godina, a generalno zadatke iz informatike sastavljaju nepismeni. rolleyes.gif

Attached thumbnail(s)
Attached Image Attached Image


--------------------
#include <stdio.h>
#define $ return
#define f printf
int _(int __,int ___,int ____){$(__<___)?_(___,__,____):(__==___)?(___+___)*__*___/(__+___)*____:(___==__-___+____-__+___-____)?__*____:(___==____)?____:_(___,__%___*____,____);}
int main (){f("%c%c",_(154,385,1),_(154,385,1)-_(18,30,1));$ 0;}
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
calamity
post May 18 2009, 05:21 PM
Post #7





Group: Članovi
Joined: 4-April 07
From: Cambridge, MA, USA
Member No.: 491
Status: Van MGa
Škola/Razred: MIT junior, RAF alumna, Grobarska alumna



Errrr ne, 260 ima moj brat, a on ne ide u Jovinu wink.gif
Inace, ne znam za osnovne ko smislja, ali pazi da ne kazes to i za srednje smile.gif

This post has been edited by calamity: May 18 2009, 05:27 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Andrei
post May 18 2009, 06:15 PM
Post #8





Group: Članovi
Joined: 28-November 08
Member No.: 1.122
Status: Učenik MGa
Ime i prezime: Andrej Ivašković
Škola/Razred: VIIIb



QUOTE(calamity @ May 18 2009, 05:21 PM)
Errrr ne, 260 ima moj brat, a on ne ide u Jovinu wink.gif

Nisam znao. Svaka mu čast. smile.gif


--------------------
#include <stdio.h>
#define $ return
#define f printf
int _(int __,int ___,int ____){$(__<___)?_(___,__,____):(__==___)?(___+___)*__*___/(__+___)*____:(___==__-___+____-__+___-____)?__*____:(___==____)?____:_(___,__%___*____,____);}
int main (){f("%c%c",_(154,385,1),_(154,385,1)-_(18,30,1));$ 0;}
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Picsel
post May 18 2009, 06:26 PM
Post #9





Group: Članovi
Joined: 15-March 09
Member No.: 1.152
Status: Van MGa
Ime i prezime: Vanja Petrović Tanković
Škola/Razred: Računarski fakultet



QUOTE(calamity @ May 18 2009, 05:21 PM)
Errrr ne, 260 ima moj brat, a on ne ide u Jovinu wink.gif
Inace, ne znam za osnovne ko smislja, ali pazi da ne kazes to i za srednje smile.gif
*



Reci ce to sigurno, cim ode na takmicenje u srednjoj tongue.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
calamity
post May 18 2009, 06:43 PM
Post #10





Group: Članovi
Joined: 4-April 07
From: Cambridge, MA, USA
Member No.: 491
Status: Van MGa
Škola/Razred: MIT junior, RAF alumna, Grobarska alumna



Pa ne bih rekla da su nepismeni.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
DSoboci
post May 18 2009, 08:15 PM
Post #11





Group: Članovi
Joined: 5-March 09
Member No.: 1.146
Status: Učenik MGa
Ime i prezime: Dušan Šobot
Škola/Razred: IIId



QUOTE(Andrei @ May 17 2009, 08:35 PM)
Neki su čak predlagali da se šalje prvih deset, radi popularizacije programiranja (iz nekog razloga me to podseća na politiku DFS-a).
*


QUOTE(calamity @ May 17 2009, 08:41 PM)
DFS necu da komentarisem, da ne padnem u vatru smile.gif
*



OK, sta imate svi toliko protiv DFS-a? 4 godine se takmicim iz fizike, nijednom jos nisam imao losa iskustva, ne cini mi se toliko lose uopste, cak je mozda i bolje u nekim stvarima nego iz matematike... (za informatiku ne znam, ne takmicim se jos uvek smile.gif )

Mislim jedina greska DFS-a, ali ogromna, je ono da u ekipe za olimpijadu moraju da upadnu i oni koji nisu specijalci...

Video sam mnogo kritika na racun DFS-a, pogotovu MG-a, ali i ja sam ''specijalac'' pa jos uvek me nisu ostetili ni na koji nacin (***kuca u drvo***)...

@Prica iz informatike

Zadaci za 7-8, ne deluju previse tesko, kada se shvate, mada na prvi pogled izgledaju strasno... (i stvarno, cini mi se da su lepse formulisani bili za srednje skole)...

Cestitke calamity-nom bratu, a ovo sto Andrei kaze, Jovina razbila, well that's my school smile.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
calamity
post May 18 2009, 08:23 PM
Post #12





Group: Članovi
Joined: 4-April 07
From: Cambridge, MA, USA
Member No.: 491
Status: Van MGa
Škola/Razred: MIT junior, RAF alumna, Grobarska alumna



@DSoboci
Od te 4 godine, 3 su u osnovnoj skoli, to su dve razlicite price wink.gif Evo sad za ovu prvu si svedok idiotskog pravila o olimpijskim ekipama. Malo li je? smile.gif

This post has been edited by calamity: May 18 2009, 08:23 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
DSoboci
post May 18 2009, 08:46 PM
Post #13





Group: Članovi
Joined: 5-March 09
Member No.: 1.146
Status: Učenik MGa
Ime i prezime: Dušan Šobot
Škola/Razred: IIId



To vazi i za osnovne... (kod osnovnih je jos gore, 2 takmicara idu najmanje iz nespecijalnih odeljenja)... Mada je bilo nas 4 specijalaca na FOS-u samo...

Ali bilo je kritika i pre na racun DFS-a, a to (bravo za izraz, idiotsko je stvarno tacno) je uvedeno ove godine...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Turgon
post May 18 2009, 09:58 PM
Post #14





Group: Članovi
Joined: 3-February 07
From: Cambridge, UK
Member No.: 424
Status: Van MGa
Ime i prezime: Nikola Mrksic
Škola/Razred: Trinity College, Cambridge 2014



QUOTE(calamity @ May 18 2009, 06:21 PM)
Errrr ne, 260 ima moj brat, a on ne ide u Jovinu wink.gif
Inace, ne znam za osnovne ko smislja, ali pazi da ne kazes to i za srednje smile.gif
*


Eee, ko je davao sada za drzavno, ako znas biggrin.gif ?
Rece Urosevic da je Kabiljo dao 4?


--------------------
All that is gold does not glitter, not all who wander are lost.
J.R.R.Tolkien
user posted image
I've gone beyond the truth... It's just another lie.
#include<time.h>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members: