Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stopama Nikole Tesle, bivši učenik Matematičke gimnazije

kockica
post Mar 23 2009, 09:17 AM
Post #1





Group: Članovi
Joined: 12-August 08
Member No.: 1.082
Status: Van MGa



Stopama Nikole Tesle
QUOTE(Večernje novosti @ 21.03.2009)
AKO je suditi po raspravama na Internetu, dr Marko Popović miljenik je mlađe studentske publike. Po tome da su ga primali ministri Milica Čubrilo i Božidar Đelić, može se reći da je mladi Popović miljenik i političara. I na kraju, s obzirom na to da trenutno radi na projektu „Američke banke“, vrednom 25 miliona dolara, izgleda da ni bankari nisu ravnodušni prema ovom Srbinu.
Marko Popović nije ni političar, ni pop zvezda, ni bankarski japi već naučnik. I to ekspert za biomehaniku. Srbi tvrde da je Marko Popović novi Tesla, a Amerikanci da je novi američki genije. U SAD i svetu je postao poznat 2007. godine kada je izmislio prvog stvarnog „robokapa“.
- Motorizovan veštački nožni članak je originalan izum koji radi po komandi ljudskih nerava. Ovo je savršeni spoj čoveka i robota - objavili su nedavno američki „Tajm magazin“ i Si-En-En, promovišući najbolju svetsku kreaciju u oblasti medicinskih nauka i tehnologija za proteklu godinu i novi komercijalni proizvod za američko tržište.
Taj nožni članak napravljen je na Tehnološkom institutu Masačusets, u laboratoriji zabiomehaniku. Njegovi autori su trojica Amerikanaca i jedan Srbin - Marko Popović (33) iz Beograda.
- Na ovoj inovaciji radili smo nekoliko godina. Moj posao je bio razvoj automatskog upravljanja veštačkim člankom, koji je ostvaren tako što je robotska noga povezana s ljudskim nervnim sistemom. Čovek šalje nervni signal u uređaj i preko njega direktno, svesno ili nesvesno, kontroliše veštački članak - objašnjava Marko.
„Tajm magazin“ i Si-En-En objavili su da je ovo epohalni izum. Pored toga što je bitan za kretanje i balans hendikepiranih, „otvara potpuno novo polje nauke, koja omogućava da čovek putem misli i nervnih signala direktno ili indirektno upravlja vrlo komplikovanim uređajima i robotima“. Tako je dr Popović sa svojim kolegama postao rodonačelnik humanog robota, koga smo do sada mogli da vidimo samo u holivudskim pričama o Robokapu:
- Ovaj izum je za Amerikance veoma značajan zbog velikog broja vojnih invalida koji stižu iz Iraka. U svetu oko dva odsto ljudi koristi ovakva pomagala i to je za njih ogromna pomoć.
Mladi naučnik je za ovo priznanje saznao u Beogradu, dok je pripremao predavanje za studente Mašinskog fakulteta:
- Bila je ponoć. Sedeo sam u kancelariji Centra za visoke tehnologije u Vlajkovićevoj ulici. Trebalo mi je pola sata da shvatim pravo značenje vesti Si-En-Ena, odnosno da sam nagrađen za najbolju inovaciju na svetu.
Naš sagovornik je magistrirao na Državnom univerzitetu Ohajo i doktorirao u Bostonu 2001, a već sedam godina je istraživač Tehnološkog instituta u Masačusetsu:
- Smatram da naš izum, motorizovan veštački nožni članak, može da bude odličan posao.Za razliku od kompanija koje hoće da naprave „porše klasu“ ovog proizvoda za mali broj korisnika, po ceni od 10.000 do 20.000 dolara, moj san je da napravim „jugo klasu“,koja će koštati manje od 1.000 dolara. Voleo bih da se moj izum proizvodi u Srbiji, ali to zahteva ulaganje u humanu robotiku - kaže dr Popović.

ULAŽE U OTADžBINU
DR Marko Popović, koji više od 10 godina živi u Americi, rešio je da svojim znanjem, ali i novčano, pomogne Srbiji. On je na Vidovdanskim susretima dijaspore u Beogradu najavio realizaciju zanimljivog projekta, pošto je lane sa grupom Srba iz Bostona osnovao „Step fond“ u nameri da doprinesu ekonomskom i naučno-tehnološkom razvoju Srbije. „Step Fond“ d.o.o. odlučio je da godišnje ulaže barem 50.000 dolara po jednom projektu i izrazio nadu da će i Vlada Srbije finansijski pomoći ceo poduhvat.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kockica
post Mar 23 2009, 09:40 AM
Post #2





Group: Članovi
Joined: 12-August 08
Member No.: 1.082
Status: Van MGa



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members: